Zarządzenie nr 6/22 w sprawie postępowania w przypadku osób zgłaszających naruszania prawa i ochrony tych osób
NO-0210-6/22
ZARZĄDZENIE nr 6/22
Dyrektora Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej w Legnicy
z dnia 25 marca 2022 r.
w sprawie postępowania w przypadku osób zgłaszających naruszenia prawa
i ochrony tych osób
Na podstawie § 6 ust. 2 pkt. 1 Regulaminu organizacyjnego Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej w Legnicy z dnia 10 lutego 2004 r. z późn. zm. w związku z art. 8 ust. 1 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa Unii (Dz.U.UE.L. 2019.305.17) zarządza się, co następuje:
§ 1
Wprowadza się w Zarządzie Gospodarki Mieszkaniowej w Legnicy procedurę postępowania w przypadku osób zgłaszających naruszenia prawa i ochrony tych osób, stanowiącą załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§ 2
- Procedurę postępowania, o której mowa w §1, podaje się do wiadomości pracowników poprzez zamieszczenie treści procedury na wewnętrznych stronach intranetu oraz rozesłanie pracownikom drogą elektroniczną.
- Kierownicy komórek organizacyjnych zobowiązani są do przekazania do wiadomości i stosowania treści procedury podległym pracownikom, którzy nie posiadają poczty elektronicznej.
- Kierownicy komórek organizacyjnych zobowiązani są do przyjęcia od pracowników oświadczeń o zapoznaniu się z przepisami niniejszej procedury. Fakt ten pracownik potwierdza własnoręcznym podpisem na formularzu stanowiącym załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
§ 3
Wykonanie zarządzenia powierza się Inspektorowi Ochrony Danych.
§ 4
Treść zarządzenia zamieszczona jest na wewnętrznych stronach intranetu Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej w Legnicy.
§ 4
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Załącznik nr 1
do zarządzenia nr 6/22
Dyrektora ZGM z dnia 25 marca 2022 r.
PROCEDURA
POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU OSÓB ZGŁASZAJĄCYCH NARUSZENIA PRAWA I OCHRONY TYCH OSÓB
Przedmiot i zakres stosowania.
§ 1
- Procedura określa działania Dyrektora Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej w Legnicy, Zastępców Dyrektora, Głównego Księgowego i wszystkich pracowników zakładu w celu ustalenia sposobu postępowania oraz ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa.
- Procedurę stosuje się do wszelkich zdarzeń mających lub mogących mieć miejsce w zakładzie, dotyczących w szczególności:
- naruszeń w obszarze zamówień publicznych;
- naruszeń przepisów Kodeksu pracy;
- działań o charakterze korupcyjnym, w tym łapownictwo czynne lub bierne, oszustwo, fałszerstwo, wyłudzenie lub użycie poświadczenia nieprawdy;
- naruszeń przepisów ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2022 r., poz.530 t.j.) oraz zasad Kodeksu etyki pracowników ZGM;
- działalności zmierzającej do zatajenia któregokolwiek z naruszeń wymienionych w punktach od 1 do 4.
§ 2
- Celem procedury jest:
- stworzenie kompleksowej regulacji problematyki ujawniania przypadków nieprawidłowości oraz ochrony osób dokonujących zgłoszeń;
- poprawa społecznej percepcji (postrzegania) działań osób zgłaszających przypadki nieprawidłowości jako aktywności wątpliwej moralnie;
- ochrona ZGM poprzez wczesne wykrycie i usunięcie zgłoszonych przypadków nieprawidłowości;
- propagowanie postawy obywatelskiej odpowiedzialności.
- Procedura:
- umożliwia jawne lub poufne dokonywanie zgłoszeń;
- gwarantuje rzetelne obiektywne i terminowe sprawdzanie zgłoszeń;
- zapewnia ochronę osób dokonujących zgłoszeń i osób z nimi związanych.
Odpowiedzialność.
§ 3
- Dyrektor odpowiedzialny jest za:
- wdrożenie, utrzymanie i doskonalenie funkcjonowania niniejszej procedury;
- zapewnienie środków finansowych, organizacyjnych i kadrowych umożliwiających rozwój systemu przeciwdziałania nieprawidłowościom;
- osobiste zaangażowanie w rozwój systemu przeciwdziałania nieprawidłowościom, w tym korupcji;
- promowanie kultury organizacyjnej opartej na przeciwdziałaniu wszelkim nieprawidłowościom;
- ustalenie i podział kompetencji pomiędzy pracowników zakładu, w sposób zapewniający efektywność systemu przeciwdziałania nieprawidłowościom.
- Zastępcy Dyrektora i Główny Księgowy sprawują bezpośredni nadzór nad skutecznością wdrożonego systemu przeciwdziałania nieprawidłowościom poprzez monitorowanie przestrzegania ustalonych zasad postępowania przez podległych pracowników oraz promowanie kultury organizacyjnej opartej na przeciwdziałaniu wszelkim nieprawidłowościom.
- Inspektor Ochrony Danych realizuje zadania zapewniające sprawne funkcjonowanie systemu przeciwdziałania nieprawidłowościom i jest odpowiedzialny za:
- przyjmowanie zgłoszeń/sygnalizacji;
- prowadzenie rejestru zgłoszeń/sygnalizacji;
- spełnienie obowiązku informacyjnego wobec osoby dokonującej zgłoszenia, w szczególności potwierdzenie otrzymania i udzielenie odpowiedzi;
- zapewnienie poufności osobie dokonującej zgłoszenia;
- zapewnienie bezstronności podczas prowadzonych postępowań;
- uzgadnianie wniosków o rozwiązanie umowy o pracę z inicjatywy pracodawcy – udzielenie informacji o przysługującej ochronie związanej z działaniami sygnalizacyjnymi.
- Komisja do spraw zgłoszeń sygnalistów, dalej zwana Komisją, w skład której wchodzi Inspektor Ochrony Danych oraz każdorazowo powołani, odrębnym poleceniem, członkowie, jest odpowiedzialna za:
- zapewnienie rozpatrzenia każdego zgłoszenia, tj. prowadzenie postępowań wyjaśniających;
- zapewnienie bezstronności i poufności podczas prowadzonych postępowań.
- Kierownicy komórek organizacyjnych odpowiedzialni za:
- monitorowania przestrzegania zasad postępowania przez podległych pracowników;
- wyjaśniania okoliczności zdarzeń opisanych w zgłoszeniu/sygnalizacji;
- zapewnienia w podległej komórce organizacyjnej warunków sprzyjających wczesnemu wykrywaniu i usuwaniu nieprawidłowości.
- Pracownicy ZGM, w szczególności:
- przestrzegają wartości etycznych i przepisów prawnych przy wykonywaniu powierzonych zadań;
- na bieżąco zgłaszają wszelkie zauważone nieprawidłowości;
- udostępniają informacje niezbędne do wyjaśnienia nieprawidłowości;
- w kontaktach wewnętrznych oraz kontaktach z interesantami zewnętrznymi prezentują postawę sprzyjającą przeciwdziałaniu wszelkim nieprawidłowościom.
Definicje
§4
W procedurze zastosowano terminologię i definicje zawarte w Artykule 5 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa Unii (Dz.U.UE.L.2019.305.17), zwaną dalej Dyrektywą.
Opis postępowania
Zgłaszanie nieprawidłowości
§ 5
- Zgłaszającym naruszenie prawa może być osoba zdefiniowana w art. 4 ust. 1 Dyrektywy.
- Zgłoszenie może być dokonane wyłącznie w dobrej wierze. Zakazuje się świadomego składania fałszywych zgłoszeń. Osoba dokonująca zgłoszenia nieprawdziwych informacji podlega sankcjom określonym w przepisach prawa.
- Zgłoszenia przyjmowane są w ZGM przez Inspektora OD.
- Zgłoszenia mogą być realizowane poprzez dedykowane kanały zgłoszeń funkcjonujące w zakładzie, w szczególności:
- w formie listownej na adres: Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej w Legnicy, ul. Zielona 7, 59-220 Legnica z dopiskiem na kopercie, „Zgłoszenie nieprawidłowości, Inspektor Ochrony Danych – do rąk własnych”;
- osobiście - pisemnie, ustnie lub telefonicznie (tel. 76 723 82 10) do Inspektora Ochrony Danych;
- w postaci elektronicznej, na dedykowany adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych: amarchwicka@zgm.legnica.pl.
- Zgłoszenie może mieć charakter:
- jawny, gdy osoba dokonująca zgłoszenia zgadza się na ujawnienie swojej tożsamości osobom zaangażowanym w wyjaśnienie zgłoszenia;
- poufny, gdy osoba dokonująca zgłoszenia nie zgadza się na ujawnienie swojej tożsamości osobom zaangażowanym w wyjaśnienie zgłoszenia.
- Zgłoszenia anonimowe nie będą rozpatrywane.
- Zgłoszenie powinno zawierać, w szczególności:
- dane osoby zgłaszającej, tj. imię, nazwisko, dane adresowe, e-mail, telefon;
- datę i miejsce sporządzenia;
- dane osób, które dopuściły się / mogą dopuścić się naruszenia prawa, tj. imię, nazwisko, stanowisko, miejsce pracy;
- opis / przypuszczenie nieprawidłowości oraz, gdy miały miejsce, ich daty.
- Zgłoszenie dodatkowo może zostać udokumentowane zebranymi dowodami i wykazem świadków.
- Karta zgłoszenia stanowi załącznik nr 1 do niniejszej procedury. Wzór karty zgłoszenia, umieszcza się w BIP ZGM.
- Niezależnie od zgłoszenia wewnętrznego osoba dokonująca zgłoszenia może skorzystać ze zgłoszenia zewnętrznego do organu publicznego oraz, w stosownych przypadkach, do instytucji, organów lub jednostek organizacyjnych Unii Europejskiej. Zgłoszenie zewnętrzne opisane jest w Rozdziale III Dyrektywy.
Rejestracja i klasyfikacja zgłoszeń
§ 6
- Zgłoszenia, o którym mowa w § 5 ust.3 rejestrowane są przez Inspektora Ochrony Danych zgodnie ze wzorem rejestru określonym w załączniku nr 2 do procedury.
- Inspektor OD w terminie 7 dni od daty wpływu zgłoszenia do zakładu wysyła potwierdzenie przyjęcia osobie dokonującej zgłoszenie.
- Komisja, powołana poleceniem Dyrektora ZGM, dokonuje klasyfikacji zgłoszenia, a następnie decyduje o podjęciu lub nie działań następczych. Klasyfikacja zgłoszenia i działania następcze prowadzi się, jeśli jest to niezbędne, przy udziale innych osób – pracowników zakładu.
- Członkiem Komisji nie może być osoba, której dotyczy zgłoszenie lub jest stroną w postępowaniu wyjaśniającym zgłoszenie. W przypadku gdy może zostać stroną, w trakcie postepowania wyjaśniającego, jest wykluczany z prac Komisji na czas wyjaśnienia tego zgłoszenia. Dyrektor na wniosek Inspektora OD uzupełnia skład Komisji o osobę zapewniającą bezstronność i obiektywizm w wyjaśnieniu tego zgłoszenia.
Działania następcze
§ 7
- Komisja podejmuje działanie następcze. Działanie to prowadzone jest z należytą starannością, bez zbędnej zwłoki.
- Działanie następcze polega w szczególności na weryfikacji zgłoszenia i dalszą komunikację ze zgłaszającym.
- Zgłoszenia traktowane są z należytą powagą w sposób poufny, a przy ich rozpatrywaniu obowiązuje zasada bezstronności i obiektywizmu.
- Podczas rozpatrywania zgłoszenia wszyscy uczestnicy postępowania są zobowiązani do dołożenia należytej staranności, aby uniknąć podjęcia decyzji na podstawie chybionych i bezpodstawnych oskarżeń, niemających potwierdzenia w faktach i zebranych dowodach oraz z zachowaniem poszanowania godności i dobrego imienia pracowników i osób, których zgłoszenie dotyczy.
- W wyniku przeprowadzonych działań następczych Komisja może uznać zgłoszenie za:
- zasadne i wówczas podejmowane są działania naprawcze lub zawiadamia się organy ścigania;
- bezzasadne (nieznajdujące potwierdzenia) i wówczas oddala się zgłoszenie.
- Wyniki działań Inspektor OD przedstawia zgłaszającemu w postaci informacji zwrotnej w terminie do 3 miesięcy od daty przyjęcia zgłoszenia.
Ochrona osób dokonujących zgłoszenia
§ 8
- Wobec osób dokonujących zgłoszenia nie mogą być podejmowane działania odwetowe.
- Ochronie podlegają osoby, które dokonały zgłoszenia i osoby, które pomagały w dokonaniu zgłoszenia, jeśli działały w dobrej wierze, tj. na podstawie uzasadnionego podejrzenia mającego podstawę w posiadanych informacjach, które obiektywnie uprawdopodobniają zgłaszane nieprawidłowości.
- Osoby, o których mowa w ust. 2 podlegają ochronie wyłącznie w zakresie dokonanych zgłoszeń.
- osobie dokonującej zgłoszenia i osobie pomagającej w dokonaniu zgłoszenia Dyrektor ZGM zapewnia ochronę przed możliwymi działaniami odwetowymi, a także przed szykanami, dyskryminacją, i innymi formami wykluczenia lub nękania przez innych pracowników.
- Zapewniając ochronę, o której mowa w pkt 2 Dyrektor ZGM, w szczególności:
- podejmuje działania gwarantujące poszanowanie zasady poufności i anonimowości danych, ochronę tożsamości na każdym etapie postępowania wyjaśniającego, jak i po jego zakończeniu, z zastrzeżeniem ust. 7;
- doprowadza do ukarania, zgodnie z Regulaminem pracy pracowników, którym udowodnione zostało podejmowanie jakichkolwiek działań represyjnych i odwetowych względem osoby dokonującej zgłoszenia oraz osoby pomagającej w dokonaniu zgłoszenia;
- zobowiązuje się Kierownika Działu Spraw Pracowniczych i Organizacyjnych do stałego (co najmniej przez okres postępowania wyjaśniającego i przez okres 12 miesięcy po jego zakończeniu) monitorowania sytuacji kadrowej osoby dokonującej zgłoszenia oraz osoby pomagającej w dokonaniu zgłoszenia. Monitorowanie obejmuje analizę uzasadnienia wszelkich wniosków przełożonych osoby dokonującej zgłoszenia oraz osoby pomagającej w dokonaniu zgłoszenia dotyczących zmiany ich sytuacji prawnej i faktycznej w ramach stosunku pracy ( np. rozwiązanie umowy o pracę, zmiana zakresu czynności, przeniesienie do innej komórki organizacyjnej na inne stanowisko pracy, degradacja stanowiskowa, płacowa, podnoszenie kompetencji, dodatkowe wynagrodzenie przyznawane pracownikom – dodatki, nagrody, premie, zmiana warunków świadczenia pracy – wynagrodzenie, wymiar etatu, godziny pracy, udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego/szkoleniowego/bezpłatnego itp.)
W przypadku stwierdzenia lub podejrzenia działań zmierzających do pogorszenia sytuacji prawnej lub faktycznej osoby dokonującej zgłoszenia oraz osoby pomagającej w dokonaniu zgłoszenia kierownik Działu Spraw Pracowniczych i Organizacyjnych zobowiązany jest poinformować o tym Inspektora OD i Dyrektora ZGM.
- Działania, o których mowa w ust. 5 pkt 1 obejmują przede wszystkim:
- ograniczenie dostępu do informacji wyłącznie dla osób uprawnionych w ramach postępowania wyjaśniającego, a także procesu zapewnienia ochrony osobie dokonującej zgłoszenia oraz osobie pomagającej w dokonaniu zgłoszenia;
- odebranie od osób uprawnionych do dostępu do informacji, pisemnych oświadczeń o zobowiązaniu do zachowania w poufności informacji pozyskanych w postępowaniu wyjaśniającym lub w procesie ochrony osoby dokonującej zgłoszenia oraz osoby pomagającej w dokonaniu zgłoszenia;
- ukaranie osób, którym udowodnione zostało, że nie dotrzymały zobowiązania, o którym mowa powyżej, zgodnie z Regulaminem pracy.
- Osobę dokonującą zgłoszenia należy każdorazowo informować o okolicznościach, w których ujawnienie jej tożsamości stanie się konieczne, np. w razie wszczęcia postępowania karnego.
- Pozostały, niewymieniony w procedurze, zakres i forma ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa określa Rozdział IV Dyrektywy.
Przepisy końcowe
§ 9
- Przepisy niniejszej procedury podlegają przeglądowi nie rzadziej niż raz na trzy lata.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszą procedurą zastosowanie mają odpowiednie przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia
23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.